Martyriowe

wydarzenia

Światło Pojednania i Pokoju

Tryptyk Światło Pojednania i Pokoju, ołtarz adoracji eucharystycznej przeznaczony do Sanktuarium Matki Słowa w Kibeho, Rwandzie, Afryce dotarł również i do nas. To czwarty ołtarz dzieła „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Nasza radość jest tym większa, że to właśnie przy tym ołtarzu kilka miesięcy temu, dokładnie 30 lipca modliliśmy się wraz z Ojcem Świętym i młodzieżą w liczbie 2,5 mln ludzi z całego świata w Brzegach, na Campusie Misericordiae podczas XXXI Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Inauguracja adoracji Najświętszego Sakramentu umieszczonego w tym ołtarzu została rozpoczęta w uroczystej Eucharystii 30 października pod przewodnictwem Ojca Diecezji Bydgoskiej, ks. bp. Jana Tyrawy, który skierował do nas również swoje słowa, stwierdzając, że „Dzisiaj Europa zdradza samą siebie, zaczyna wstydzić się chrześcijaństwa. Po to właśnie stawia się te ołtarze, aby poprzez adorację Najświętszego Sakramentu stworzyć wokół nich pewne centra modlitwy o pokój na świecie. O pokój, o którym tak dużo się mówi, a zarazem jest się daleko, by myśl o nim urzeczywistnić”.

Zaraz po błogosławieństwie bp Jan Tyrawa umieścił Ciało Jezusa w Najświętszym Sakramencie w przepięknym ołtarzu, gdzie wspólnie wraz z wiernymi odmówiliśmy modlitwę św. Franciszka w intencji pokoju. I tak oto rozpoczęło się czuwanie prowadzone przez nasz ośrodek akademicki. Nasze pierwsze spotkanie zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim.

Codziennie po porannej Mszy świętej czyli od 9:00 do 21:00 przez 12 godzin non stop można było przyjść i spotkać się z Nim twarzą w twarz i prosić o pokój, wszędzie gdzie go brakuje. Codziennie wieczorną modlitwę podejmowały poszczególne wspólnoty: rodziny z Kościoła Domowego, klerycy z seminarium duchownego, Odnowa w Duchu Świętym, młodzież z diecezji bydgoskiej i duszpasterstwo akademickiego. A wszytko kończyło się w łączności z Jasną Górą wyśpiewaniem JESTEM, PAMIĘTAM i CZUWAM. Ołtarz gościł u nas do 6 listopada, wtedy podczas 20-stki akademickiej został uroczyście pożegnany.

Nasza radość jest tym większa, że to już trzeci ołtarz z projektu „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, który gościł w naszej parafii. Do tej pory mieliśmy okazję adorować ołtarze:

  • Bożego Miłosierdzia przeznaczony do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie (od 26 marca do 10 kwietnia 2013 r.),
  • Donum Caritas et Pax (Dar Miłości i Pokoju) przeznaczony do Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej (od 12 kwietnia do 3 maja 2015 r.).

Ołtarz Światło Pojednania i Pokoju został wykonany w gdańskiej pracowni artystycznej „Drapikowski Studio”. Jest bogaty w religijną symbolikę. Motywami stanowiącymi wyraźną nić łączącą poszczególne dzieła są Jezus Chrystus, jako Światłość świata, oraz postać Jego Matki, Maryi.

Centrum otwartego ołtarza to znajdujący się pod sercem Maryi Jezus Eucharystyczny. Maryja natomiast ukazana jest w oryginalnym ujęciu dobrze znanej w ikonografii postaci Krzewu Gorejącego Mojżesza. To jeden z klasycznych motywów starotestamentalnych, który, interpretowany na różne sposoby, odnoszony jest również do postaci Matki Bożej. W obrazie płonącego, lecz niespalającego się krzewu, Maryja to płonąca ogniem miłości Bożej Matka-Dziewica. To Ta, która w swoim dziewiczym macierzyństwie, wydawszy na świat Syna Bożego – Światłość świata – pielęgnowała Go z troską i towarzyszyła Mu przez całe życie aż pod Krzyż, by tam stać się Matką wszystkich ludzi, Opiekunką i Pośredniczką pomagającą swym dzieciom w trudach życia. Warto zwrócić również uwagę na piękną, utkaną ze srebrnych kwiatów, szatę Maryi. Jest to artystyczne nawiązanie do obrazu, który Matka Boża przedstawiła widzącym w jednej z wizji. Zobaczyli oni ogród pełen kwiatów, który Maryja nakazała im podlewać, a który rozrastał się w miarę, jak powiększały się rzesze osób nawróconych.

Wyraźnym nawiązaniem do przesłań Matki Słowa z Kibeho są również sceny zaprezentowane na skrzydłach Tryptyku przedstawiające Tajemnice Różańca do 7 Boleści Maryi. Maryja wzywała do odmawiania tej modlitwy, obiecując, że zaowocuje ona prawdziwym żalem za grzechy. W górnej części otwartego Tryptyku widoczny jest jeszcze jeden „afrykański motyw” – unoszące się ku niebu niczym linie elektrokardiogramu symbole rwandyjskie – znak bijącego w rytm modlitwy serca, które potrzebuje Światła Chrystusa, źródła autentycznego pojednania i pokoju.

Po zamknięciu ołtarz Światło Pojednania i Pokoju ukazuje wykonane w formie srebrnych płaskorzeźb postaci Apostołów Bożego Miłosierdzia: św. Jana Pawła II i św. siostrę Faustynę, wraz z ich cennymi relikwiami. Świadectwo życia tych świętych przypomniało światu prawdę, że najprostsza droga do Chrystusa prowadzi przez Maryję i że jedynie w świetle Jego Miłości Miłosiernej możliwe jest prawdziwe pojednanie i pokój.

Źródło: www.reginapacis.pl/