Martyriowe

wydarzenia

Akademicka Droga Krzyżowa

Akademicka Droga Krzyżowa w Dolinie Śmierci tradycyjnie miała miejsce w I niedzielę po Wszystkich Świętych, tj. 6 listopada. Udział w tej modlitwie to oddanie hołdu tym, którzy zginęli tu śmiercią męczeńską, i prośba do Królowej Męczenników o opiekę nad nimi i tym miejscem. Zwyczaj prowadzenia drogi krzyżowej Doliną Śmierci wprowadził w 1947 roku ks. Klemens Buk-Średziński. Został on później oskarżony o szpiegostwo i przez wiele lat przebywał w komunistycznych więzieniach. Warto wspomnieć i pamiętać, że nabożeństwo to ma w tym miejscu już ponad 60-letnią tradycję, a dzisiaj odbyło się po raz 69.

Rozważania poszczególnych stacji  wraz ze śpiewem przygotowało Duszpasterstwo Akademickie Stryszek, działające przy Bazylice Wincentego a’Paulo. Po zakończeniu nabożeństwa odbyła się Eucharystia w intencji pomordowanych. Sprawowali ją nasi duszpasterze, ks. Jacek (Stryszek) i ks. Krzysztof (Martyria).

Po Eucharystii czekała na wszystkich ciepła, rozgrzewająca herbatka i słodkie pyszności. Był to dobry czas integracji i poznania się ze Stryszkiem.