Martyriowe

wydarzenia

Moje Camino…

Moje Camino… tak można podsumować spotkanie z Martą Pietrzak, która dała nam świadectwo podczas spotkania na pięterku 4 lutego 2015r. a bardziej świadectwo swojego pieszego wędrowania do Santiago de Compostela w Hiszpanii, do grobu św. Jakuba. Marta wraz ze swoją nowo poznaną koleżanką przemierzyła swój pierwszy szlak w sierpniu 2014r. Opowiedziała nam o swojej towarzyszce, o spotkanych ludziach z całego świata, miejscach, krajobrazach i przeżyciach jakich mogła doświadczyć. Wie, że szła przez miesiąc czasu ale nie jest w stanie zliczyć ile kilometrów przemierzyły, gdyż niejednokrotnie gubiły szlak i musiały się cofać by pójść dalej właściwą drogą. Wydawało się, Jej również, że jest na wszystko przygotowana ale Pan Bóg już pierwszego dnia pokazał, że tak nie jest i że trzeba się otworzyć na to co będzie dane im przeżyć.

A czym jest camino?

Camino to porostu droga. Wiele jest dróg do grobu św. Jakuba i tak naprawdę z każdego zakątku Europy można rozpocząć swoje wędrowanie. Nawet w Polsce są już szlaki św. Jakuba. W tym pielgrzymowaniu nie chodzi o osiągnięcie tego ziemskiego celu ale o doświadczenie przemian duchowych. Bo tu idzie się po to aby odnaleźć siebie, drugiego człowieka a przede wszystkim drogi do Boga.

Poznaliśmy też kilka słówek hiszpańskich, bardzo przydatnych w czasie pielgrzymowania, które pomogą nam dojść do zamierzonego celu.

– albergue – schronisko
– buen camino –dobrej drogi,
– camino – droga,
– camino de Santiago – droga św. Jakuba
– credential del peregrino – paszport pielgrzyma, książeczka, w której zbiera się stemple potwierdzające pobyt w kolejnych miejscach,

Nasz gość nie zakończył jednak swego pieszego wędrowania w Santiago de Compostela. Marta wyruszyła na najbardziej wysunięty na zachód punkt Hiszpanii, o którym się mówi, że to już koniec świata do Przylądku Finisterre, by tam wraz ze swoją koleżanką zakończyć swoje camino i postanowić, że wróci jeszcze na szlak Jakubowy.

Każdy może wyruszyć na szlak św. Jakuba. Niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, znajomości języka, wystarczy, że poczujesz pragnienie i nie zastanawiając się po prostu ruszaj swoim camino.