Martyriowe

wydarzenia

Jestem z wami

Jestem z wami!

„Jestem z wami” – to hasło tegorocznego misterium, które przeżywaliśmy w naszym Sanktuarium MBKM w dwóch odsłonach – 26 oraz 28 marca. W tym roku wyglądało to inaczej niż w latach ubiegłych. Nie mogliśmy zgromadzić się w Fordońskiej Dolinie Śmierci, jednak organizatorzy się nie poddali. Udało się stworzyć piękne słuchowisko. Podczas którego poznaliśmy się z mamą Danusią i jej synem Piotrem, który mierzy się z wyzwaniami życia codziennego. Starają się patrzeć na świat przez pryzmat szczególnej przyjaźni z „Wujkiem”, czyli z ks. Karolem Wojtyłą.
Tytuł misterium miał przypomnieć nam, że Bóg jest zawsze z nami. Nie zawsze odczuwamy Jego obecność, ale niezależnie od tego, co przeżywamy On jest. Cieszy się, ale też i cierpi razem z nami.

Sceny współczesne przeplatały się z przypowieściami biblijnymi, podczas których mogliśmy obejrzeć krótkie inscenizacje przygotowane przez aktorów. Wspominaliśmy również naszego kochanego Papieża – św. Jana Pawła II. Mogliśmy przenieść się razem z Nim w góry i posłuchać jego nauk. „Wujek” przypomniał nam, że „Trzeba marzyć o wielkich rzeczach, o wielkiej miłości. Bóg daje nam łaskę, ale trzeba podjąć wysiłek współpracy z tą łaską… Trzeba zerkać od czasu do czasu na mapę, a naszą mapą jest Ewangelia”. Aby nauczyć się kochać należy najpierw zanurzyć się w nieskończonym miłosierdziu Boga, oddać mu wszystko i zaufać, bo On wie, co jest dla nas najlepsze. Wie, czego nam potrzeba. Gdy zaczerpniemy z tego źródła, wtedy nauczymy się kochać drugiego człowieka. Każdy z nas ma jedno powołanie – to powołanie do miłości. A wzorem niech będzie Jezus, który z miłości do nas oddał swoje życie na krzyżu.

„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję”(J 15,13-15)

Dzięki temu, że misterium odbyło się w formie słuchowiska – mogło dotrzeć do różnych parafii w całej Polsce. Grupy wolontariuszy wybrały się do innych wspólnot, aby przybliżyć ideę tego wydarzenia.
Misterium Męki Pańskiej nie powstałoby bez ludzi, którzy spędzali każdą wolną chwilę, aby dopracować wszystkie szczegóły. Wielkie podziękowania dla każdej osoby, która dołożyła cegiełkę do tego, aby tegoroczne misterium mogło się odbyć!

Zachęcamy do odsłuchania utworu przewodniego misterium – „Jestem z Wami”