Martyriowe

wydarzenia
Grupa przed tablicą

JUBILEUSZOWA – 25. PIESZA PIELGRZYMKA GRUPY PRZEZROCZYSTEJ NA JASNĄ GÓRĘ

21 lipca 2020 r. wyruszyła XVI Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę. Wśród pielgrzymujących grup nasza Przezroczysta obchodziła swój srebrny jubileusz 25-lecia pielgrzymowania. Była to Pielgrzymka inna niż wszystkie dotychczasowe, przez panującą sytuację epidemiologiczną w kraju. W czasie pandemii lepiej siedzieć w domu… utrzymywać dystans społeczny… unikać ludzi i często myć ręce w ciepłej wodzie z mydłem! Nie bardzo przystaje do pielgrzymkowych realiów, prawda? Dlatego tegoroczna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę początkowo miała się w ogóle nie odbyć. Jednak ostatecznie, za natchnieniem Ducha Bożego, wyszliśmy i doszliśmy!

Wyszliśmy, jak zwykle – 21 lipca od tronu Matki Boskiej Pięknej Miłości do tronu Matki Boskiej Częstochowskiej. Jednak ze względów epidemiczno-sanitarnych tegoroczna pielgrzymka miała charakter rotacyjny. Każdego dnia grupa pielgrzymów mogła liczyć tylko 5 osób. Po zakończeniu etapu pielgrzymi wracali do domu, a następnego dnia – naszą przezroczystą jubileuszową flagę przejmowała kolejna piątka pielgrzymów. Tylko nasz niezłomny Ojciec Przewodnik ks. Piotr Wachowski miał tę łaskę, by na własnych nogach przejść całą trasę, niosąc na swoich barkach nasze intencje. Trasa też uległa sporym modyfikacjom i, ze względu na konieczność unikania ruchliwych dróg krajowych, wiła się polami i lasami, dzięki czemu zyskała niezwykły urok. Dzień za dniem, krok za krokiem zbliżał się Ojciec Przewodnik wraz ze swoim małym stadkiem do Częstochowy. W pięknym stylu wprowadził całą pielgrzymkę na szczyt jasnogórski przed oblicze Częstochowskiej Pani. Tegoroczne wejście było zupełnie wyjątkowe – cała Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej wchodziła razem – wszystkie grupy, połączone w wielobarwny pochód. Szliśmy ze śpiewem na ustach, uwielbiając Pana, głosząc chwałę Boga.

Nasze hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „ODKORONOWANI” – oczywiście chodziło o pozbycie się „wirusów” z naszej duszy! By jak najlepiej to uczynić, PRZEZROCZYŚCI postawili sobie za wzór dwóch wielkich Polaków – św. Jana Pawła II oraz (czekającego na wyniesienie na ołtarze) Sługę Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zgłębiając tajemnice ich życia i świętości, próbowaliśmy zaszczepić się przeciw wirusom grzechu.

Wielkim darem dla wszystkich, którzy nie mogli iść danego dnia lub w ogóle nie wyruszyli w tym roku na pielgrzymi szlak, były materiały udostępniane przez poszczególne grupy na portalach społecznościowych i stronach internetowych. Codziennie można było uczestniczyć w konferencjach z drogi, a także włączyć się do wspólnotowej modlitwy. W ten sposób – duchowo – każdy mógł pielgrzymować na Jasną Górę.

Dziękujemy wszystkim pielgrzymom za śledzenie naszych relacji oraz przesyłanie pozdrowień.