Martyriowe

wydarzenia

Kocham więc służę

Martyria wznawia akcję „Kocham więc służę”. Polega ona na objęciu opieką potrzebujących pomocy starszych parafian w zrobieniu zakupów czy zrealizowaniu innych domowych czynności. Studenci czekają na możliwość przyjścia naszym seniorom z samarytańską posługą.

Jeśli ktoś chciałby zostać Wolontariuszem i pomóc w przedświątecznych porządkach lub zakupach, proszony jest o kontakt z Agatą Graczyk – tel. 516 722 771. Do Agaty dzwonimy również z prośbą o wyświadczenie posługi.

Wytyczne dla Wolontariuszy #Kochamwięcsłużę

 1. Twoja służba to gotowość konkretnego dnia, który określisz, w godzinach od 8.00 do 20.00 (oczywiście, ostatecznie Ty ustalasz w jakich godzinach jesteś w pełni dyspozycyjny, Ty też osobiście umówisz się z Osobą Potrzebującą kiedy się u Niej pojawisz). Jeśli będą sytuacje nagłe, będziemy się z Tobą kontaktować, czy możesz pomóc poza swoim dyżurem.
 2. Twoja służba ogranicza się do zrobienia zakupów, wykupienia leków i dostarczenia ich do Osoby Potrzebującej. Nie jest to czas na kawki i pogaduszki.Może później, po ustąpieniu zagrożenia, będziecie mogli się spotkać. Teraz niestety nie.
 3. Dbaj o siebie i o innych. Dobry Wolontariusz to zdrowy Wolontariusz. Dlatego – myj ręce i je dezynfekuj przed i po spotkaniu (płyn do dezynfekcji może być gotowy lub możesz zrobić samodzielnie: najprościej woda i spirytus, także spożywczy 94%, w proporcjach:1 porcja wody – 4 porcje spirytusu).
 4. Jeśli czujesz się kiepsko, masz niepokojące objawy – daj szybko znać i zostań w domu. Znajdziemy kogoś za Ciebie. Lepiej żebyś nikogo nie zarażał.
 5. Dobrze, jeśli masz samochód – ułatwi to pomoc i ograniczy Twoje przebywanie w miejscach narażonych na kontakt z wirusem (np. środki komunikacji).
 6. Weź ze sobą dowód osobisty (Osoby Potrzebujące będą znały Twoje imię i nazwisko, może będą chciały zweryfikować, czy Ty to Ty); Otrzymasz też telefon do Osoby Potrzebującej, by ją uprzedzić, że będziesz i mniej więcej o której się pojawisz. Jeśli nie możesz pojechać i kogoś wyślesz za siebie – poinformuj Osobę Potrzebującą, że będzie ktoś inny.
 7. Od Osoby Potrzebującej dostaniesz pieniądze w kopercie wraz z listą zakupów, zapisz ile pieniędzy bierzesz, oddaj je w kopercie razem z paragonem – żeby wszystko było jasne.
 8. Zakupy zrób tam, gdzie Tobie będzie najbliżej, najprościej. Jednak zalecamy, by nie iść do wielkich sklepów; bezpieczniej iść do małego sklepiku. Koniecznie po wyjściu ze sklepu zdezynfekuj ręce.
 9. Oprócz zakupów zostaw Osobie Potrzebującej swój uśmiech i dobre słowo. Zachęcamy, by zostawić jakąś karteczkę, obrazek z dobrym słowem, modlitwą… jeśli chcesz, możesz takie odebrać z DA Martyria (kontakt z ks. Piotrem – tel. 782 550 940).
 10. Zachęcamy, by po dwóch-trzech dniach odezwać się do „swoich” Osób Potrzebujących i zapytać, czy wszystko w porządku.
 11. Jeśli chcesz pomóc w koordynacji całości działania – chętnie przyjmiemy wsparcie!! Skontaktuj się ze mną! (tel. 600 828 444)
 12. Prosimy Cię o odpowiedzialność – jeśli się zgłosisz, wiedz, że ktoś liczy na Twoją pomoc. Więc zanim się zgłosisz, posłuchaj serca i rozumu – czy naprawdę jesteś gotowy.
 13. Módl się…

Wytyczne dla Osoby Potrzebującej #Kochamwięcsłużę

 1. Zrobimy dla Ciebie tylko podstawowe zakupy lub wykupimy leki. Nie jest to czas na pogaduszki i kawkę – więc nie zapraszajcie Wolontariuszy, kontakt ograniczamy do minimum.
 2. Prosimy – włóż pieniądze i listę zakupów do koperty, napisz na niej sumę, którą tam wkładasz. Wolontariusz po zrobieniu zakupów odda Ci resztę wraz z paragonem. Wolontariusze nie biorą żadnych pieniędzy za swoją pracę, więc jeśli ktoś będzie się dopominał o pieniądze „za fatygę”, na pewno nie jest od nas. Prosimy wtedy o informację, że taka sytuacja miała miejsce.
 3. Prosimy – dbaj o siebie i o Wolontariuszy. Myj i dezynfekuj ręce przed i po przekazaniu pieniędzy i zakupów.
 4. Twój telefon podamy Wolontariuszowi, by się z Tobą skontaktował w celu ustalenia godziny odwiedzin i szczegółów zakupów. Ty otrzymasz imię i nazwisko Wolontariusza, możesz poprosić go o okazanie dowodu osobistego. My znamy naszych Wolontariuszy – na co dzień z nimi pracujemy, więc nie są to przypadkowe osoby.

Tło plik wektorowy utworzone przez freepik – pl.freepik.com