Martyriowe

wydarzenia

Maturzyści

3 maja w Sanktuarium MBKM odbyła się Msza Święta w intencji maturzystów. Młodzież zawierzyła swoje egzaminy oraz wybór drogi życiowej Bogu i Maryi. Każdy maturzysta został zaadoptowany przez swojego anioła, który podczas tych stresujących dni będzie wspierał go modlitwą. Młodzież otrzymała również obrazki z wizerunkiem Królowej Polski, poświęcone przez biskupa Jana Tyrawę na Jasnej Górze. W modlitwie towarzyszył nam akademicki zespół „Amen+”

Podczas homilii nasz duszpasterz ks. Piotr Wachowski  zwrócił uwagę młodzieży na podejmowane przez nich wybory – „Do jakiej drogi zaprasza cię dziś Jezus? Na jaką zmianę jesteś otwarty?”
Przyglądaliśmy się, bardzo dobrze znanemu wizerunkowi Matki Boskiej Częstochowskiej. Najczęściej wspominając ten obraz skupiamy się na oczach Matki. Jednak naszą uwagę przyciąga również Jej dłoń, która wskazuje na małego Jezusa. Patrzymy na Maryję, a Ona mówi: „Nie na mnie się koncentrujcie, ale na Nim. On jest najważniejszy!”. Trzeba nam się dziś zmierzyć z tą prawą ręką Maryi – mówił kapłan.

Nasz Duszpasterz również przypomniał, że istnieje specjalne określenie tego typu ikony – „Hodegetria oznacza Tę, która jest Przewodniczką. Maryja w tej ikonie jest Tą, która wskazuje drogę. Abp Fulton Sheen mówił o wierzących, że mogą przypominać zawiadowców stacji kolejowych: oni doskonale znają godziny i rozkłady jazdy pociągów, ale nigdy sami nimi nie jeżdżą. Maryja zaprasza nas w drogę wiary, którą już sama przeszła. Ona ją zna, dlatego jest wiarygodną Przewodniczką. Nie chodzi o to, by drogę znać, ale by nią iść. Wielokrotnie mamy okazję słyszeć słowa: „Ja jestem drogą, prawdą i życiem…”. Drogi Maturzysto, dziś Maryja zaprasza ciebie i mnie do wyruszenia wraz z Nią w drogę, którą jest Jej Syn!”