O nas


DA Martyria

Nazwa Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego wywodzi się z greckiego słowa martyr, czyli świadek, męczennik, i nie jest przypadkowa. Martyria powstała w 1987 r. przy parafii Matki Bożej Królowej Męczenników, u wejścia do Doliny Śmierci, miejsca męczeńskiej śmierci inteligencji bydgoskiej w 1939 r. Pomysłodawcą nazwy był ks. Antoni Dunajski.


Patroni

Naszymi patronami są św. Ojciec Pio i św. Jan Paweł II. Ten pierwszy stał się nim podczas jednego ze zjazdów Załogi (patrz niżej), kiedy to nie został wylosowany podczas losowania patronów, którzy mieli nam towarzyszyć przez rok wspólnotowej formacji. Każdego roku 25 maja razem z jego urodzinami świętujemy kolejną rocznicę istnienia naszego ośrodka.


Dotychczasowi duszpasterze

1987–1988

ks. Krzysztof Lewandowski (obecnie Rektor Wyższego Seminarium Diecezji Toruńskiej im. błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego)

1989–1991

ks. Tomasz Cyl (obecnie proboszcz parafii św. Jadwigi)

1992 do teraz

ks. Krzysztof Buchholz (również Diecezjalny Duszpasterz Akademicki, Kapelan Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Pokolenie” i Prezes Fundacji „Wiatrak”)


Do czego zobowiązuje nas nazwa

Chodzimy po ziemi uświęconej i naszym zadaniem jest stawać się każdego dnia świadkiem i męczennikiem. Nie zawsze musi to być męczeństwo krwi. Być dobrym i uczciwym człowiekiem, szukać zawsze woli Bożej i wzrastać w miłości – jest to codzienne męczeństwo, do którego dojrzewamy i którego się uczymy.

Wzorem w tym codziennym męczeństwie jest dla nas zmarły w Boże Narodzenie 2002 r. pierwszy proboszcz parafii MBKM – śp. ks. prałat Zygmunt Trybowski, dzięki któremu nasz ośrodek istnieje.


Logo

W logo Martyrii znajduje się ryba – znak, po którym rozpoznawali się chrześcijanie.


Załoga

Grupa studentów różnych wydziałów i uczelni bydgoskich formująca się pod okiem animatora i duszpasterza i organizująca akademickie akcje duszpasterskie. Zajmuje się m.in. oprawą muzyczną Mszy akademickich, organizacją otwartych spotkań z najróżniejszymi gośćmi, kolędowaniem w akademikach na Fordonie i tysiącem innych spraw. Załoga spotyka się w sali DA w Domu Parafialnym przy Bazylice MBKM.

Anna i Tomasz Schmidt
Szefowie Martyrii

Od września 2015 roku Moderatorzy formacji wspólnoty. Do miłości i małżeństwa dorastali w Martyrii i Wiatraku :) A dziś – 14 lat razem cieszą się życiem i swoimi dziećmi- Tymkiem, Dominiką, Ignasiem, Krzysiem i Mikołajem.

Ewa Szałkowska
Szef studencki

człowiek orkiestra, umie praktycznie wszystko, choć sama twierdzi, że nie potrafi praktycznie nic. Uwielbia bawić się w programach graficznych, czytać książki (szczególnie biograficzne) i muzykować. Jak można wywnioskować z jej zainteresowań studiuje … ELEKTRONIKĘ I TELEKOMUNIKACJĘ (od dłuższego czasu też ją to dziwi, ale dotrwała do końca i zostało tylko… napisać pracę inżynierską).
Jej duchowymi autorytetami są bł. Jerzy Popiełuszko i św. Pio z Pietrelciny.

ks. Krzysztof Buchholz
Diecezjalny Duszpasterz Akademicki

Nieustannie od 25 lat Diecezjalny Duszpasterz Akademicki, Kapelan SKMA Pokolenie, młody duchem ale i ciałem, wiele wymagający od siebie, z głową pełną pomysłów, w ciągłym zabieganiu ale zawsze jest czas na uśmiech i uścisk dłoni, i pytanie co słychać.

ks. Piotr Wachowski
Duszpasterz Akademicki

Twórca i opiekun Wolontariatu Młodzieżowego 4don4LORD, Duszpasterz Załogi, części studenckiej, jak sam mówi jest świeżynką, a Jego bielusieńki uśmiech nie znika z Jego twarzy, kocha sport zarówno czynny jak i bierny, pobożny, inteligentny i ….? przyjdź i sami się przekonaj.


Wspólnota Martyria

Martyria to nie tylko Duszpasterstwo Akademickie, to również licząca około 100 dorosłych osób wspólnota, do której należą już nie tylko studenci, ale i absolwenci.


Spotkania Wspólnoty

Wspólnie spotykamy się w każdą 2. sobotę miesiąca na Mszy świętej o 16.00 w kaplicy Bazyliki MBKM, a potem w sali DA. Jak na wspólnotę akademicką przystało, uczestniczymy również w akademickich Mszach świętych, które odbywają się w każdą środę i niedzielę o 20.00, również w kaplicy.


Formacja

Rok formacyjny trwa zgodnie z rokiem akademickim. Rozpoczyna się wspólnym weekendowym wyjazdem formacyjnym pod koniec września. Formujemy się według autorskiego programu. Spotykamy się w małych grupach raz w miesiącu u jednego z członków grupy. Grupy tworzone są według stanów (małżeńska, singlowa, studencka) i na podstawie etapów formacyjnych wyszczególnionych w regule wspólnoty.


Etapy formacji

Reguła wspólnoty wyszczególnia trzy etapy: Poznania, Wzrastania i Służby. Na pierwszym są członkowie, którzy wchodzą do wspólnoty i przez pierwsze dwa lata ją poznają i rozeznają swoje w niej miejsce. Drugi etap zakłada dalszą świadomą i aktywną formację. Do trzeciego należą animatorzy grup oraz tzw. nieanimatorzy, czyli osoby angażujące się w różne wspólnotowe inicjatywy, wyłączając animowanie grupy formacyjnej (spotykają się również jako grupa formacyjna).