Martyriowe

wydarzenia

Szczerze o Kościele – Synodalne Forum Akademickie

W minioną niedzielę, 20 lutego, braliśmy udział w Akademickim Forum Synodalnym.
Hasło przewodnie brzmiało – „Szczerze o Kościele”. W spotkaniu uczestniczył również bp Marek Marczak, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego.

Razem z członkami innych duszpasterstw w Bydgoszczy – „Stryszek” i „Trójca”, spotkaliśmy się w Bazylice pw. św. Wincentego á Paulo, aby wymienić swoje spostrzeżenia.

Dyskusje rozpoczął ks. dr. Łukasz Boruch. Przedstawił nam jak wygląda dzisiejszy kościół , jak ludzie go postrzegają, oraz jaka czeka nas przyszłość. Mogliśmy również posłuchać wystąpień przedstawicieli każdego z duszpasterstwa. W których podejmowaliśmy tematy takie jak rola duszpasterza we wspólnocie, katecheza szkolna czy też kulturowość i mistycyzm w naszej wierze.

Często młodzi ludzie odchodzą od kościoła przez różne sytuacje. Nie dostają odpowiedzi na nurtujące ich pytania, stygmatyzują księży czy też stawiają opór wobec „tradycyjnej niedzieli”, w którą wpisana jest Eucharystia. Jednak to my, młodzi jesteśmy przyszłością Kościoła. Naszym zadaniem jest podejmować działania, które będą przybliżały innych do Pana Boga.
Podczas forum mogliśmy porozmawiać o naszych poglądach dotyczących dzisiejszego obrazu Kościoła oraz o doświadczeniu życia we wspólnocie.

„Kościół w Bydgoszczy wciąż jest żywy. Te duszpasterstwa nie są powoływane odgórnie, dekretem biskupa, ale z potrzeby serca. Wspólnej drogi, którą tworzyli wasi dziadkowie, rodzice, a teraz wy. Chcemy wzajemnie siebie słuchać, przyjmując również krytyczne słowa” – podsumował bp Marek Marczak.

Na zakończenie spotkania, podczas wspólnej Eucharystii, modliliśmy się za nasze duszpasterstwa