Martyriowe

wydarzenia

Wielkopostne Rekolekcje Akademickie – relacja

W dniach 8-11 marca w Sanktuarium Królowej Męczenników w Bydgoszczy przeżyliśmy wielkopostne rekolekcje akademickie pt. „Witaj, (nie)znajomy”, które prowadził o. Mateusz Ignacik SJ – duszpasterz akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, były pracownik Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego.

W niedzielę nie tylko uczestnicy rekolekcji mogli usłyszeć księdza rekolekcjonistę, ale również parafianie, którzy przyszli na Mszę Świętą, ponieważ głosił on kazanie na wszystkich Mszach Świętych.

W poniedziałek przeżywaliśmy Liturgię Słowa. Odkryliśmy, kim był tytułowy „(nie)znajomy”. Po konferencji poznaliśmy trochę medytację ignacjańską, wszakże ojciec Mateusz Ignacik jest jezuitą.

Wtorek rekolekcyjny to zawsze dzień Sakramentu Pokuty i Pojednania. Przez grzech chowamy się, skrywamy jak Adam i Ewa, ale mimo to Jezus nas szuka, walczy o nas, dopomina się o nasze serca. Ma dla nas plany pełne pokoju, a nie zguby: ,,Choćby wasze grzechy były jak szkarłat, jak śnieg wybieleją”. Wielu z nas tego dnia na nowo pojednało się z Bogiem Ojcem. Stanęliśmy szczerzy, prawdziwi przed Panem wystawionym w Najświętszym Sakramencie.

Rekolekcje zakończyliśmy środową 20-stką akademicką. Powiedzieliśmy sobie o miłości względem człowieka, względem ,,nieznajomego”, bez względu na okoliczności. Spotkanie w salce DA było szansą na zadanie ojcu rekolekcjoniście szeregu pytań (nie tylko dotyczących rekolekcji).

Na koniec wielkopostnych rekolekcji akademickich podziękowaliśmy ojcu Mateuszowi Ignacikowi SJ naszymi szerokimi uśmiechami, modlitwą i skromnym prezentem.