Martyriowe

wydarzenia

Wielkopostne Warsztaty Chóralne

Serdecznie zapraszamy na Wielkopostne Warsztaty Chóralne!
Kiedy? 16 marca 2019 roku.
Gdzie? W Fundacji „Wiatrak” ul. Bołtucia 7 w Bydgoszczy.
O której? Spotkamy się o godzinie 10:00.
Co będziemy śpiewać? Wielkopostne pieśni wielogłosowe Pawła Bębenka, Dawida Kusza, itp.
Prowadzące: Elżbieta Izdebska, Klara Maria Kania, Magdalena Cichoń

Schola Carmina Laetitiae to kameralny chór (post)akademicki związany z Duszpasterstwem Akademickim “Stryszek”. Powstał w 2013 r., gdy nasza prowadząca, Elżbieta Izdebska, wróciła z Warszawy do rodzinnej Bydgoszczy z mocnym pragnieniem założenia chóru na wzór scholi dominikańskich, wykonujących muzykę piękną i jednocześnie przystępną dla wszystkich, twórczo nawiązującą do tradycji śpiewu liturgicznego. Najczęściej posługujemy na mszach akademickich w Kaplicy Akademickiej bydgoskiej Bazyliki św. Wincentego a Paulo. Wykonujemy wielogłosowe pieśni a capella, czerpiąc głównie ze śpiewnika Niepojęta Trójco wydanej przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny oraz kanonów Taize. Sięgamy również do pieśni dawnych i tradycyjnych, odnajdując duchowe bogactwo w muzyce liturgicznej dawnych epok.

Wychodzimy z założenia, że śpiew jest dla wszystkich – tylko nie każdy jeszcze to dla siebie odkrył :). Wielu z nas przyszło na próbę nie mając wykształcenia muzycznego, chcąc jedynie zobaczyć, na czym to polega. Większość została. Można się odnaleźć w jednym z czterech głosów: sopranie, alcie, tenorze i w basie. Mamy nadzieję, że pokochacie czterogłosowy śpiew, w którym ważna jest strona techniczna, ale przede wszystkim modlitwa płynąca prosto z serca i angażująca całe ciało!

Do tej pory mieliśmy zaszczyt uświetnić obchody Niedzieli Palmowej w Bazylice, już dwukrotnie Drogę Krzyżową ulicami Bydgoszczy oraz wydarzenie, które najbardziej zostało w naszych sercach – przygotowaliśmy oprawę muzyczna do Rekolekcji Dominikańskich prowadzonych w Katedrze Bydgoskiej przez śp. Ojca Jana Górę w 2015 r. Nagraliśmy również płytę z kolędami, która była cegiełką na rzecz misji w Beninie. Te wydarzenia oraz cotygodniowa czwartkowa próba są dla każdego z nas ważnym, niezastąpionym przeżyciem i chcielibyśmy, abyś od teraz Ty też mógł/mogła tego doświadczać.

Warsztaty skierowane są do wszystkich, którym bliska jest dbałość i troska o piękno liturgii. Chcemy pielęgnować pragnienie aktywnego udziału w Eucharystii wiernych przez śpiew pieśni tradycyjnych we współczesnych aranżacjach. Zapewniamy miłą atmosferę i możliwość rozwoju Twoich umiejętności wokalnych. Przede wszystkim jest to piękny rodzaj modlitwy, w której możesz wziąć aktywny udział.

Nie zapomnij zabrać ze sobą dobrego humoru!
Do zobaczenia
SCL