Martyriowe

wydarzenia

37. ŚDM Lizbona

Przełom lipca i sierpnia, dokładnie w terminie 23 lipca – 9 sierpnia br. dla Martyriowych ludzi był czasem intensywnego podróżowania na 37. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Przez 19 dni, 430 godzin, 25 800 minut przejechaliśmy 8 500 km a zwiedziliśmy aż 8 miejsc w 3 różnych państwach, a były nimi Lourdes, Taize, Paryż we Francji; Amarante, Porto, Santarem, Lizbona w Portugalii oraz Santiago de Compostela w Hiszpanii. Podczas pielgrzymki spotkaliśmy się z ogromną różnorodnością kultur, języków, tradycji i mentalności, w czym pomogło nam nocowanie w Centrum Wystawienniczym w Santarem, gdzie było nas na hali 2 500 ludzi.

Wyjątkowym czasem były animowane przez Martyrię w wydaniu muzyczno-artystycznym katechezy w kościele Cudu Eucharystii w Santarem. Muzycznie przygotowali nas i poprowadzili przedstawiciele zespołu Amen Plus. Katechezy wygłosili dla nas ks. bp Adam Bab, ks. bp. Marek Solarczyk i Ojciec Naszej Diecezji ks. bp. Krzysztof Włodarczyk.

Momentem kulminacyjnym były spotkania w Lizbonie z Papieżem Franciszkiem i skierowane słowa do młodych całego świata. Dane było nam wszystkim zobaczyć Papieża z bliska, co było dla nas wyjątkową łaską.

Wielką łaską była dla nas obecność i osobiste towarzyszenie nam, Ojca Naszej Diecezji, ks. bp. Krzysztofa, który był wyjątkowym darem dla naszej wspólnoty pielgrzymkowej. Wspólne pielgrzymowanie było nie tylko okazją do poznania Portugalii, ale także do zacieśnienia relacji w 100 osobowej grupie.