Martyriowe

wydarzenia

71 Akademicka Droga Krzyżowa w Dolinie Śmierci

Zgodnie z wieloletnią tradycją, zawsze w niedzielę po Uroczystości Wszystkich Świętych, nasze duszpasterstwo akademickie opiekuje się najstarszą w tym rejonie Drogą Krzyżową w Fordońskiej Dolinie Śmierci.

Początki tego nabożeństwa sięgają lat powojennych, kiedy to gorliwi duszpasterze parafii pw. św. Mikołaja w Starym Fordonie upamiętniali tragizm śmierci wielu sobie współczesnych, pomordowanych przez hitlerowców w tym miejscu. Od początku tymi nabożeństwami żywo interesowali się ludzie młodzi, zafascynowani odwagą mordowanych tu ludzi za Ojczyznę i wiarę w Chrystusa.

Odkąd opiekę nad tym nabożeństwem przejęło Duszpasterstwo Akademickie „Martyria”, co roku zapraszamy środowiska uniwersyteckie naszego miasta do poprowadzenia modlitw za zmarłych.

W tym roku, z racji zagrożenia epidemicznego oraz trwającego zakazu gromadzenia się wiernych, nabożeństwo musiało odbyć się w ograniczonych okolicznościach. Studencka delegacja naszego duszpasterstwa wraz z zaproszonymi gośćmi z DA Świętej Trójcy w Bydgoszczy poprowadziła po raz 71 nabożeństwo w tym niezwykłym dla naszego miasta miejscu. Pozostali uczestnicy tego nabożeństwa rozważali stacje Drogi Krzyżowej w kościele.

Pomimo pandemii, tradycję należało podtrzymać. Skoro przez wszystkie wcześniejsze lata, w trudnych czasach komunizmu, organizatorzy nie rezygnowali z tego przedsięwzięcia, w tym roku po prostu nie mogło być inaczej. Świętą pamięć o naszych przodkach trzeba podtrzymywać, tym bardziej, jeśli chodzi o pamięć osób, które położyły na szali życia i śmierci najcenniejsze wartości. Jesteśmy zobowiązani dopilnować, by nic nie zniechęciło nas w dołożeniu starań w tym temacie.

Wszystkim zaangażowanym i prowadzącym serdecznie dziękujemy.