79. Pielgrzymka Akademicka na Jasną Górę
Nieprzerwanie, po raz 79. na Jasną Górę, w dniach 24-26 kwietnia br. zjechał z całej Polski świat akademicki. Przybyliśmy, by przed Obrazem Pani Jasnogórskiej uroczyście wypowiedzieć Rotę Ślubowania i zapewnić, że za rok znowu tu przybędziemy. Dla każdego z nas ogromne znaczenie ma tradycja tych spotkań i to, że zapoczątkował je św. Jan Paweł II, który sam jako student rozpoczął te spotkania. Było nas ponad 3 tyś. studentów, absolwentów, nauczycieli i duszpasterzy akademickich.
Tegoroczne hasło naszego pielgrzymowania to „Boża ReAnimacja”. Dlaczego tak? Bo potrzebujemy Bożej reanimacji, tego zastrzyku, który daje antidotum zdrowia duchowego. Jezus Chrystus jest naszym NAJLEPSZYM LEKARZEM, On nas reanimuje swoją miłością. Nie mogło zabraknąć tam również Martyrii.
Nasze pielgrzymowanie do Pani Jasnogórskiej rozpoczęliśmy wspólną modlitwą i błogosławieństwem w kaplicy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Męczenników, skąd wyruszyliśmy w dalszą drogę. Wyjechaliśmy znacznie później niż w poprzednich latach więc wiedzieliśmy, że nie uda nam się dotrzeć na Apel i Drogę Krzyżową. Na samym początku obraliśmy więc kierunek Duszpasterstwa Akademickiego Emaus w Częstochowie, gdzie mieliśmy odpocząć i nabrać sił na kolejny dzień. Droga w autokarze była odkrywaniem siebie, poznawaniem, wspólną modlitwą, śpiewem, nadrabianiem snu. Działo się sporo nim dotarliśmy do celu. A tam, na miejscu w Emaus czekali już na nas nasi Przyjaciele, którzy otworzyli swój dom dla nas. Oprócz nas wyjątkową noc w Bożym Domu – Kaplicy akademickiej spędzili studenci z DA5 w Łodzi oraz z DA Radom. Było nas całkiem sporo, ale dla każdego starczyło miejsca. Wczesnym rankiem w sobotę udaliśmy się na Jasną Górę, by tam w przepięknych promieniach słońca zjeść pyszne śniadanko i przygotować się do spotkań.
Pierwsza konferencja, tzw. wprowadzająca, została wygłoszona przez ks. Piotra Pawlukiewicza, który był dla nas ogromną pomocą w określeniu własnej tożsamości. Potem wszystkie siostry zostały w Bazylice, gdzie s. Małgorzata Chmielewska mówiła o Duchowej Kobiecości, a bracia udali się do Sali św. Józefa, by spotkać się z ks. Prof. Dr hab. Adamem Rybickim w temacie Duchowości Mężczyzn. Potem był czas wolny, by przedostać się do Katedry Częstochowskiej, w której to o 15:00 rozpoczęliśmy odmawiać Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Był tu czas na wspólny śpiew, na sakrament pojednania, który zakończył się wygłoszeniem słowa przez ks. Marka Drzewieckiego na temat Sakramentu pojednania. Dołączyli do nas przedstawiciele polskich uczelni wraz z głównymi władzami, profesorami i nauczycielami akademickimi. Z tego miejsca wspólnie o 17:00 wyruszyliśmy w Pielgrzymce na szczyt Jasnogórski, modląc się różańcem w intencji pokoju. Tam zaraz po naszym przybyciu rozpoczęła się Msza św. w Bazylice, której przewodniczył świeżuteńko wyświęcony bp Marek Stolarczyk, bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej i skierował do nas słowo, wraz z koncelebrą abp Marka Jędraszewskiego, zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i odpowiedzialnym z ramienia KEP za sprawy akademickie oraz bp Damiana Bryl, biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej. W tej modlitwie towarzyszył nam obecny przy ołtarzu krzyż Światowych Dni Młodzieży, kopia, która peregrynuje aktualnie po naszej Ojczyźnie. Przypomina nam ona wielkie spotkanie młodych w czasie VI Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze w 1991 roku i prowadzi do Krakowa na XXXI Światowe Dni Młodzieży w przyszłym roku. Na zakończenie Eucharystii pod przywództwem naszego Ojca – abp Marka, wszyscy wspólnie odnowiliśmy Rotę Ślubów Akademickich złożonych w 1936 roku m.in. przez Karola Wojtyłę. Po uczcie duchowej był czas na posilenie naszych żołądków, a potem na wspólną modlitwę apelową, podczas, której słowo skierował do nas abp Marek Jędraszewski. Ten wieczór nie zakończył się jednak tak szybko, bo o 22:00 w bazylice rozpoczęło się czuwanie poprowadzone przez DA św. Anna Warszawa. Można było też pójść do Matki Bożej na osobiste i bliskie z Nią spotkanie w cztery oczy, tak sam na sam….. Nasz dzień zakończył się około 2:00, by szybko móc się zregenerować i rano udać się na mszę św. kończącą nasze spotkanie, w której homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski.
W drodze powrotnej zawędrowaliśmy do naszego Przyjaciela – Księdza Proboszcza Witolda Dorsza z Wieńca, byłego Duszpasterza Akademickiego z Włocławka, który świętuje w tym roku 50-tkę i 25-letnią rocznicę Kapłaństwa.
To był wyjątkowy czas na spotkanie ze studentami z całej Polski, bycie razem, dawanie świadectwa, konfrontacji, umocnienia naszej relacji z Panem Bogiem i z bliźnimi, naładowania swoich akumulatorów na dalszą drogę., bo to jedyne i wyjątkowe miejsce, by tego wszystkiego doświadczyć u naszej Mamy.
Homilie i konferencje można wysłuchać pod adresem http://www.jasnagora.com/wydarzenie-9298