Martyriowe

wydarzenia

Adwentowy Dzień Skupienia

W II sobotę miesiąca, a jednocześnie II Niedziele Adwentu przeżywaliśmy Adwentowy Dzień Skupienia Wspólnoty „Martyria”. Ten wyjątkowy czas zatrzymania się  w naszym codziennym zabieganiu przeżywaliśmy w auli domu parafialnego MBKM. Rozpoczął się od spotkania z NIM w Najświętszym Sakramencie. Uwielbialiśmy naszego Pana w śpiewie i słowie. Oddaliśmy Mu całą Martyrię, starszych i najmłodszych, nasze trudy, radości i wszystko co zaprząta nasze umysły. Z tak pięknie nastrojonym sercem ruszyliśmy dalej, aby pochylić się nad tematem tego dnia „BłogosławiONA, BłogosławiONy”. Konferencję „Piękno i Odwaga – Kobiecość i Męskość. Powołanie, wybranie, zadanie.”, poprowadził dla nas wyjątkowy duet – Joanna Niedbalska (Moderator wspólnoty Martyria, terapeuta) wraz z Duszpasterzem ks. Piotrem Wachowskim. Swoje myśli oparli na fragmencie ewangelii Mt 5, 3-11 czyli po kolei zatrzymywaliśmy się przy każdym błogosławieństwie i mogliśmy usłyszeć jak dane błogosławieństwo interpretuje kobieta a jak widzi je mężczyzny. Nie zabrakło znanych i mniej znanych przykładów z Pisma Świętego oraz spontanicznego śmiechu. po przerwie kawowej podzieliliśmy się na grupy aby w nich podzielić się swoimi refleksjami w temacie tego fragmentu ewangelii.

Podczas naszego spotkania Martyriowi rodzice przygotowali, ze wskazaniem dla najmłodszych
ale również starsi wynieśli piękną lekcję przedstawienie pt. „Mikołaj”.  Mogliśmy zobaczyć jak wyglądała droga życiowa Mikołaja zanim został świętym. Wywołali oni swoim występem wiele radości i śmiechu, a co najważniejsze zaskoczyli swoje pociechy tym pomysłem.

Nie można też zapomnieć, o obecności naszego Ojca Diecezji, ks. bp Krzysztofa, który dotarł do nas by móc się z Nami spotkać i poznać. Trudno byłoby nam w kilku słowach powiedzieć czym jest Martyria, więc przygotowaliśmy, a raczej narysowaliśmy piękne drzewo, które pokazuje bardzo symbolicznie choć całościowo historię naszej wspólnoty.

Punktem kulminacyjnym naszego skupienia była eucharystia, która odprawił dla nas Ksiądz biskup i skierował do nas słowo, dając nam pięć wskazówek naszej drogi do wzrastania i budowania świata akademickiego – ewangelia, eucharystia, edukacja, entuzjazm oraz ewangelizacja. Powiedział też, że „Bez konkretnej formacji trudno byłoby cokolwiek rozwijać. I chciałbym «przybić piątkę» do tego, co robicie” – niech te słowa pobudzają nas do dalszej pracy nad sobą  i dla Kościoła.