Martyriowe

wydarzenia

Inauguracja Ołtarza „Donum Caritas et Pax”

W niedzielę Miłosierdzia Bożego, tj. 12 kwietnia br. o godz. 18:30, podczas Eucharystii nastąpiła uroczysta inauguracja Adoracji Najświętszego Sakramentu w Ołtarzu „Donum Caritas et Pax” co oznacza Dar Miłości i Pokoju. Modlitwie przewodniczył Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej ks. Bp Jan Tyrawa. Na to wydarzenie przybył również autor i pomysłodawca tego dzieła Pan Mariusz Drapikowski, artysta i właściciel pracowni gdańskiej.

Ołtarz ten jest kolejnym dziełem po „Tryptyku Jerozolimskim” i „Gwieździe Kazachstanu”, który jest znakiem idei „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Przeznaczony jest on do Bazyliki Matki Boskiej Pokoju w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słowniowej.

Jest to projekt, który jest odpowiedzią na zaproszenie Maryi Królowej Pokoju i wypełnienia duchowego testamentu Jana Pawła II, które realizuje się przez tworzenie na świecie w miejscach szczególnie doświadczonych konfliktami zbrojnymi, nieporozumieniami pomiędzy narodami i religiami, dwunastu Ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju.  Powstają w tych miejscach przepiękne ołtarze adoracji nawiązujące do wizerunku Matki Bożej z umieszczoną w centralnym miejscu monstrancją. Pierwszy ołtarz znajduje się w kaplicy przy IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie, kolejny w Sanktuarium Królowej Pokoju w Medziugorje, następny na północy Kazachstanu, w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziorno, Azja Centralna. Każdy z tych ołtarzy został na początku zawieziony do Watykanu, gdzie Papież Benedykt XVI pobłogosławił je. Następnie pielgrzymowały one po licznych kościołach, parafiach w Polsce i za granicą. W naszej parafii dwa lata temu obecna była Gwiazda Kazachstanu.

Dar Miłości i Pokoju to ołtarz, który przedstawia Całun Turyński. Centralna część tego obrazu została ukształtowana w taki sposób, że we fragment Całunu przyobleczona jest współczująca Maryja, która swoim gestem mówi: „Mój Syn nie umarł, mój Syn zmartwychwstał, przyjdźcie, oddajcie Mu pokłon” .Ołtarz był już na Jasnej Górze, w Straszynie, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Luboniu, Warszawie, Wałbrzychu. Ostatnim miejscem, które odwiedzi będzie Watykan, gdzie Papież Franciszek pobłogosławi to kolejne duchowe dzieło. Warto też bliżej przyjrzeć się miejscu docelowemu, w którym umieszczony zostanie ołtarz. Według Księgi Rekordów Guinnessa, bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju w Yamoussoukro, gdzie ołtarz „Dar Miłości Miłosiernej i Pokoju” ostatecznie trafi, jest największym kościołem na świecie i najwyższą świątynią w Afryce. Jego całkowita powierzchnia wynosi 30 tys. m2. W bazylice jest 7 tys. miejsc siedzących i ok. 11 tys. miejsc stojących. Jej projekt wzorowany był na Bazylice św. Piotra w Rzymie. Kamień węgielny pod budowę świątyni położono 10 sierpnia 1985 r., natomiast jej konsekracji dokonał Jan Paweł II 10 września 1990 r. Od roku 1991 kościołem opiekują się polscy pallotyni.

Zapraszamy na adorację i modlitwę do Bazyliki Mniejszej Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju, ul. Bołtucia 5 codziennie do 3 maja od 9:00 do 21:00. Każdy dzień rozpoczynamy od Eucharystii o 8:30 a kończymy wspólną modlitwą Apelową.

Każdy kto chciałby włączyć się w tworzenie kolejnego ołtarza może przynieść złoto, srebro, kamienie szlachetne, które zostaną umieszczone w następnym ołtarzu. Swój dar można składać od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 do Fundacji „Wiatrak”, ul. Bołucia 5.