Martyriowe

wydarzenia

Kazanie na górze

W tym roku nasze rekolekcje akademickie miały trochę inny wymiar.

Kazanie na górze” – to hasło przewodnie 3 dniowej nauki.  Słowo Boże głosił nasz duszpasterz, ksiądz Piotr Wachowski.

Tematem rekolekcji była nadzieja. Nadzieja, której tak bardzo potrzebujemy w dzisiejszych czasach, a która również przejawia się w modlitwie, miłości i cierpieniu.

W rozważaniach towarzyszył nam ks. prałat Zygmunt Trybowski, który swoim życiem dawał najlepsze świadectwo nadziei. Rozpoczęcie rekolekcji miało miejsce w kaplicy, po wysłuchaniu słowa Bożego przeżyliśmy Drogę Krzyżową, lecz w innym wymiarze. Każdy w swoim sercu rozważał kolejne stacje męki Chrystusa.

Modlitwa – jeden z elementów życia w nadziei. Ksiądz Zygmunt Trybowski był kojarzony z tym, że bardzo dużo się modlił. Przez cały dzień można było Go spotkać z brewiarzem w ręku, czy też na spacerze po Fordońskiej Dolinie Śmierci odmawiającego różaniec. To go umacniało, dawało siłę do działania.

Kolejny przymiot nadziei – miłość. Każdego dnia spotykamy różnych ludzi w szkole, w pracy, w tramwaju. Jednak czy dostrzegamy ich potrzeby ? Czy troszczymy się o innych ? Czy umiemy podarować się drugiemu człowiekowi nie oczekując nic w zamian ? Taki właśnie był ks. Zygmunt, zawsze zatroskany o drugiego człowieka, gotowy do pomocy .

Nieoczywistym, ale przynoszącym nadzieje może być również cierpienie.
Nasze życie pełne jest niepowodzeń, gorszych chwil. Ale jak je przeżywamy? Czy umiemy tylko użalać sie nad sobą czy wykorzystujemy to cierpienie do działania?

„Kazanie na górze” było okazją aby zatrzymać się na chwile i spojrzeć na swoje zachowanie, życie.