Martyriowe

wydarzenia

Misterium Męki Pańskiej 2018

XVIII Misterium Męki Pańskiej NIE ZOSTAWIĘ WAS! za nami. To był wyjątkowy czas poznawania siebie i doświadczania drugiego człowieka. Bo jakże mogłoby być inaczej, skoro to dzieło tworzyło ponad 350 osób — z czego 250 osób to sami aktorzy, a reszta to całe zaplecze kuchenne, bez którego wiele spraw nie mogłoby się odbyć.

I tak po wielomiesięcznych przygotowaniach nastał upragniony weekend, który je sfinalizował. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę nasze działania rozpoczęliśmy od oddania się Bogu podczas Eucharystii, by tam nakarmić się Jego słowem i Ciałem, a potem iść z tym w dalszą drogę do zadań i obowiązków, których było co niemiara. Na szczęście dało nam się im wszystkim podołać i tak oto w Niedzielę Palmową, która była 33. Światowym Dniem Młodzieży, świętując 14-tą rocznice powołania naszej diecezji do życia, wystawiliśmy dwukrotnie, bo o godz. 16:00 i 20:00, dzieło Misterium. Pogoda była iście wymarzona, widzimy w tym Bożą wolę i to jeszcze bardziej pobudza nas do działania, by iść dalej w świat, by podejmować wyzwania. Frekwencja również dopisała i na obu odsłonach nasze Fordońskie górki wypełniło przez przeszło 18 tys. ludzi.

W tym roku hasło było swoistym zaproszeniem do odkrycia prawdy w nas samych, że Jezus NAS NIE ZOSTAWI. Pomagał nam w tym Zacheusz z Nowego Testamentu. Coś mówiło mu, że chce zobaczyć i spotkać Jezusa w swoim życiu. Udało się!

W Roku Ducha Świętego chcieliśmy pokazać też właśnie te Trzecią Osobę Boską, a ponieważ jest to bardzo trudne, sięgnęliśmy po słowa Pana Jezusa, które wypowiedział do apostołów jeszcze wtedy, kiedy był na ziemi. Pan Jezus tłumaczył im, że wkrótce będzie musiał odejść, ale nie zostawi ich samych: „Dam wam Mojego Ducha, który będzie z wami zawsze”. I to właśnie było przesłaniem tegorocznego Misterium.

A za ten czas jakiegokolwiek zaangażowania składamy serdeczne Bóg zapłać.

Chwała Panu!

Zdjęcia Aleksandra Sitarek, Aleksander Świtała, Karol Remiszewicz, Milena Dąbrowska