Martyriowe

wydarzenia

Misterium Męki Pańskiej – relacja

Misterium Męki Pańskiej – 2019

Fordońska Dolina Śmierci

Przyjacielu… to hasło tegorocznego Misterium Męki Pańskiej, które miało miejsce 14 kwietnia br. o godz. 16:00 i 20:00 w Fordońskiej Dolinie Śmierci. Pan Bóg pobłogosławił nam pogodą i zasobami ludzkimi, bo wielu z nas (ok. 450 osób – 270 aktorów i 160-osobowa ekipa techniczna) się zaangażowało i dzięki tej ofiarności dzieło Misterium mogło zaistnieć po raz 19. i być pewnie nieocenioną dla nas pomocą.

Próbowaliśmy poprzez scenariusz i odegrane role ukazać prawdę, że Bóg wychodzi nam na spotkanie i mówi każdemu z nas „Przyjacielu”.
I tu nie chodzi o samo słowo, ale o relacje. Bóg wszedł z nami w głęboką relację przyjaźni, by w taki sposób powiedzieć nam, że jesteśmy dla Niego ważni, bo przecież nie ma większej miłości, niż oddać życie za swoich przyjaciół. A my jesteśmy Jego przyjaciółmi (por J 15, 13).

Dlatego nawet w ostatnim geście zdrady Judasza Bóg wyciąga do niego rękę i mówi: Przyjacielu… Każdy z nas może odnaleźć się w tej scenie… i każdemu z nas w najczarniejszej godzinie Bóg powie: Przyjacielu. Czy podejmiemy tą wyciągniętą dłoń? Czy chwycimy się jej i damy pociągnąć ku pełni, ku miłości, ku światłu…?

Przecież zawsze możemy Bogu powiedzieć „nie”, możemy też powiedzieć „tak” – jesteśmy wolni, a Bóg tę wolność szanuje. Jeśli powiesz „nie” i uciekniesz, Bóg będzie wciąż na nowo wychodził na drogi Twojego życia, bo On nigdy się nami nie męczy. Jeśli powiesz „tak”, zacznie się najbardziej niesamowita przygoda Twojego życia, relacja, która nigdy nie jest nudna i nijaka, która przemienia spojrzenie i daje siłę, by w tym świecie być przyjacielem. Więc… Przyjacielu… jak będzie?

Mamy nadzieję, że pośród codziennych spraw udało się przeżyć niesamowite spotkanie z Przyjacielem…, bo nam, organizatorom, wiele wrażeń i przeżyć zostanie w sercach i pamięci.

Za ten czas Chwała Panu i ludziom dobrego serca!!!