Martyriowe

wydarzenia

Relacja z Panamy

Kochani,

Dziękujemy za Waszą modlitwę za nas pielgrzymujących w Panamie. Jest ona dla nas bardzo odczuwalna i nadal pokornie o nią prosimy.
Za nami już tydzień w diecezji Chitre, który przeżyliśmy w parafii Santa Maria, doświadczając tam wielkiej otwartości i gościnności. Ludzie tutaj, pomimo tego, że żyją skromnie i biednie, widać że dzielą się wszystkim. Można odnieść wrażenie, że odejmują sobie, by dać nam…

Powitanie mieliśmy królewskie: cała społeczność wioski wraz z księdzem proboszczem wyszła nam na przywitanie, by w eskorcie policji, barwnych korowodów tańców ludowych, hucznych fajerwerków i głośnych okrzyków „Viva Polonia” wprowadzić nas do kościoła! Przez pierwsze dni poznawaliśmy społeczność lokalną, odwiedziliśmy domy z błogosławieństwem kolędowym, modląc się szczególnie za chorych. W niedzielę nastąpiło uroczyste pożegnanie, a w poniedziałek rano ze łzami opuszczaliśmy naszych Przyjaciół.

A poniedziałek to już zupełnie inny świat – Panama City – stolica. I tu doświadczyliśmy zupełnego kontrastu względem tego, co było naszą rzeczywistością przez ostatni tydzień. Nadal.mieszkamy u ludzi w domach, ale to już zupełnie inny poziom, niejednokrotnie zaskakujący nas. Jednak otwartość serc i gościnność się nie zmieniła. Już na samym początku usłyszeliśmy, że jesteśmy częścią ich Rodziny.
I tak we wtorek nastąpiła uroczysta Msza Święta na Campo Santa Maria La Antigua, inaugurująca 34. ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY W PANAMIE, w której uczestniczyło ok. 75 tys. pielgrzymów, gdzieś na brzegu Pacyfiku….
A środa to dzień, w którym rozpoczęły się katechezy, które wygłosił dla nas biskup Marek Mendyka. Po 17.00 przybył do nas do Panamy Papież Franciszek. Wieczór zaś był polskim wieczorem w Panamie! O godz. 18.00 odbyła się Msza Święta dla wszystkich Polaków przy centrum handlowym Albrook, sprawowana przez Prymasa i Biskupów, którzy nam towarzyszą. Po Eucharystii były koncerty polskich muzyków m.in. Siewców Lednicy, Olgi Szomańskiej, Krzysztofa Wyrostka, Darka Malejonka..
To dla nas niesamowita przygoda duchowa Ale i życiowa..

Bóg zapłać za modlitwę i my o Was też pamiętamy.
Codziennie można zobaczyć relacje na fb 4don4lord
Ciao
Ekipa Panama