Martyriowe

wydarzenia
Taize - zdjęcie grupowe

Relacja z Taizé

W dniach 28.12-01.01 grupą złożoną z osób z różnych zakątków Bydgoszczy (i nie tylko) uczestniczyliśmy w Europejskich Spotkaniach Młodych Taizé, które w tym roku odbyły się w Polsce, we Wrocławiu. Dla większości z nas było to pierwsze takie ekumeniczne spotkanie.

Zostaliśmy ciepło przyjęci przez wolontariuszy, którzy podzielili nas na grupy, a każda grupa zamieszkała w innej parafii Wrocławia. Rodziny otworzyły przed nami swoje domy. Dzięki parafianom mieliśmy okazję poznać lokalne wspólnoty, wysłuchać ciekawych historii.

Organizatorzy przygotowali dla nas konferencje, w których każdy mógł znaleźć sobie coś dla siebie. W małych grupach (nie tylko polskojęzycznych) odkrywaliśmy, co oznaczał temat tegorocznego spotkania ,,Zawsze w drodze, nigdy nie wykorzenieni”.

Codziennie uczestniczyliśmy w modlitwach porannych, południowych i wieczornych, które odbywały się w różnych językach. Nie zabrakło też Mszy Świętych.

Sylwestra świętowaliśmy modląc się o północy o pokój na świecie, a zabawa minęła nam na tak zwanym ,,Święcie Narodów” – każdy kraj zaprezentował swój taniec lub piosenkę.

To, czego namacalnie mogliśmy doświadczyć podczas Spotkania, to jedność. Różne narodowości, różne wyznania chrześcijaństwa zgromadzone w jednym miejscu, na wspólnej modlitwie do tego samego Boga. Wszyscy śpiewaliśmy te same pieśni w różnych językach. Nie przeszkadzały nam bariery kulturowe i językowe. Otworzyliśmy nasze serca na relację z drugim człowiekiem. Staliśmy się jedną wielką wspólnotą Taizé.