Martyriowe

wydarzenia

Spotkanie z prof. Bogdanem Chazanem

16 marca 2015 r. w ramach Bydgoskiego Klubu Frondy odbyło się spotkanie z profesorem Bogdanem Chazanem. Z uwagi na duże zainteresowanie wydarzeniem spotkanie odbyło się w kaplicy pw. Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego w Fordonie.

Pan profesor przybliżył zebranym kwestie związane z początkiem ludzkiego życia i rozwojem dziecka w łonie matki. Podzielił się m. in. swoją wiedzą na ważkie – zwłaszcza medialnie – tematy, związane z procedurą zapłodnienia in vitro oraz z tzw. tabletką „dzień po”, która może być nie tylko środkiem antykoncepcyjnym, ale również poronnym. Przedstawił swoją medyczną, naukową wiedzę na powyższe tematy, jednocześnie ukazując moralny aspekt wszelkich decyzji, proponowanych działań czy zaniechań. Pan profesor opowiedział również swoją historię oraz opisał niesprawiedliwe konsekwencje, wyciągnięte wobec niego po jednoznacznej obronie życia ludzkiego w przypadku pacjentki, która nosiła pod sercem ciężko chore dziecko. Dał świadectwo człowieka wiernego Bogu i wartościom. Przekazał przy tym wszystkim zebranym jednoznaczne przesłanie, że warto i trzeba mieć sumienie w każdych okolicznościach i zawsze opowiadać się po stronie wartości. To od nas przecież zależy, czy je obronimy.

Nasz gość zwrócił także uwagę na to, że na świecie oczekuje się od lekarzy, że będą uczestniczyli w czynnościach nie związanych z leczeniem, a wręcz przeciwnie – z niszczeniem życia, jak aborcja czy eutanazja. Zdaniem profesora Chazana, niezależnie od oceny moralnej takich czynności, są one sprzeczne z zadaniami, do których powołani są lekarze i nie powinno się oczekiwać, że będą je wykonywali.

Na koniec spotkania był również czas na odpowiedzi na pytania od zebranych uczestników spotkania.