Martyriowe

wydarzenia

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY W PANAMIE

Szczęść Boże, Drodzy Młodzi!

Przed nami kolejne wyzwanie w duchu „schodzenia z kanapy i zakładania wyczynowych butów”, bowiem papież Franciszek zaprasza nas do przybycia na 34 Światowe Dni Młodzieży w Panamie, które odbywać się będą w dniach 22–27 stycznia 2019 roku pod hasłem „Oto ja, służebnica Pańska”. Po spotkaniu wszystkich diecezjalnych duszpasterzy koordynatorów wyjazdu ustalone zostały następujące postanowienia.

 

PRZELOT

Wszyscy Polacy wyruszają razem specjalnie przygotowanymi samolotami w formie czarteru PL LOT. Przygotowane będą 4 samoloty, które w dniach 14–15–16 stycznia (pierwszego dnia dwa, w kolejne po jednym) wylecą z Warszawy bezpośrednio do Panama City z naszymi pielgrzymami i po zakończeniu ŚDM w dniach 29–30–31 stycznia (jak wyżej) zabiorą Polaków z powrotem do Warszawy. Zapewniona została nam rządowa gwarancja bezpiecznego lotu, miła polska atmosfera podczas podróży (około 12 godzin) oraz – co ważne – możliwość zmiany członków grupy nawet do 24 godzin przed wylotem, co w przypadku rezerwacji indywidualnych-imiennych biletów byłoby niemożliwe. Uzyskaliśmy również zapewnienie, że zaproponowana cena przelotu na pewno nie wzrośnie. Więc: przelot w dwie strony bez przesiadek z polską obsługą lotniczą wynosi 6500 zł. 

 

PAKIETY PIELGRZYMA.

Każdy pielgrzym dodatkowo wyposażony będzie w: „Pakiet Panamski A+” + „Dni w Diecezjach” (zakwaterowanie i wyżywienie na czas od przylotu do wylotu) w łącznej cenie 275 USD. Transfer wewnątrz Panamy (korzystanie z połączeń lokalnej komunikacji na czas pobytu) wyniesie 50 USD, a ubezpieczenie przez cały czas pobytu 190 zł. Poza tym każdy pielgrzym otrzyma „Pakiet Polski” w wysokości 100 zł (w barwach narodowych kapelusz, koszulka, frotka na rękę, polska flaga).

 

Przypominam, że nie ma górnej granicy wiekowej uczestników. Pielgrzymem ŚDM naszej diecezjalnej grupy może być każda osoba pełnoletnia.

 

CENA CAŁKOWITA.

Całość uczestnictwa w ŚDM w Panamie wynosi 8500 zł (ta cena na pewno nie wzrośnie). Dla porównania ŚDM w Rio de Janeiro 8 lat temu kosztowały średnio 10 000 zł.

 

MIEJSCE POBYTU. 

Wszyscy Polacy będą zgrupowani razem w 4 diecezjach bliskich wydarzeniom centralnym. Do wyboru są diecezje: Chitre, Panonome, Colon Kula-Yala oraz Bocas del Toro. Nasza diecezjalna grupa zasili wraz z innymi Polakami diecezję Chitre – jest w centrum Panamy i najbliżej do wydarzeń z udziałem papieża Franciszka. Uważana jest także za najbardziej atrakcyjną turystycznie (choć i tak to zbyt dużo powiedziane – w Panamie raczej nie ma co zwiedzać. Nie mniej jednak, ma to jedną korzyść: mile spędzamy czas, aklimatyzując się, przeżywając „czas polski” z naszymi rodakami i przygotowujemy się do wydarzeń centralnych z udziałem papieża Franciszka). Warunki zakwaterowania będą raczej „pielgrzymkowe”: Panama nie jest zamożnym krajem, choć jak zapewnia arcybiskup Panamy, jest to miejsce „o wielkim sercu i gościnności mieszkańców”. Walutą tego kraju jest dolar amerykański. Średnia cena obiadu w restauracji wynosi 12 USD, a puszka coca-coli 4 USD.

 

UWAGA, UWAGA, UWAGA!!!

I teraz najważniejsze i najtrudniejsze: czekam na Wasze zgłoszenia do końca lutego wraz z przedpłatą w wysokości 3000 zł. Dlaczego taka suma i tak szybko? PL LOT chce mieć zapewnienie finansowe ze strony organizatora, którym jest Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM w Warszawie potwierdzające wynajem samolotów, co okazuje się sporymi wydatkami i poważną organizacją logistyczną przewoźnika.

Wszystkich zainteresowanych uczestniczeniem w ŚDM w Panamie zapraszam na spotkania formacyjno-integracyjne „Czas na Panamę”, które odbywać się będą w każdą drugą niedzielę miesiąca (11 lutego, 11 marca, 8 kwietnia, 13 maja, 10 czerwca, 9 września, 14 października, 11 listopada, 9 grudnia) w godz. 18:00–20:00 w parafii pw. MB Królowej Męczenników w Bydgoszczy.

Zgłoszenia oraz wszelkie dodatkowe pytania przyjmuję do końca lutego drogą mailową: [email protected]Zainteresowane osoby otrzymają drogą mailową deklarację zgłoszenia pielgrzyma, którą należy odesłać na wyżej wymieniony adres poczty elektronicznej. Warto również zaznaczyć, że ferie zimowe 2019 roku dla województwa kujawsko-pomorskiego odbywać się będą w trakcie ŚDM (14–27 stycznia), co niektórych może zachęcić do podjęcia decyzji wyjazdu.

Jednocześnie nadmieniam, że wszystkie powyższe postanowienia mogą ulec niewielkim zmianom bądź doprecyzowaniom.

 

Drodzy Młodzi!

Wezwani przez Ojca Świętego Franciszka, by „nie być młodymi emerytami” zachęcam do zdecydowanego „schodzenia z kanapy” i wyruszenia w przygodę wiary podczas kolejnych ŚDM w Panamie!

Ks. Piotr Wachowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży

 

Pobierz formularz zgłoszeniowy