Martyriowe

wydarzenia

Posłanie na ŚDM do Panamy

Relacja z pierwszego spotkania

„Z Kujaw do Panamy” to hasło młodzieżowej grupy pielgrzymów regionu kujawsko-pomorskiego udających się na Światowe Dni Młodzieży do Panamy, której Ambasadorem jest Urząd Marszałkowski w Toruniu. Grupa licząca 69 osób w drugiej połowie stycznia 2019 roku uda się na kolejne ŚDM, których inicjatorem i orędownikiem był św. Jan Paweł II, patron naszego województwa. W tym odległym zakątku świata, pośród ludzi różnych kultur i narodowości, promować będziemy nasze tradycje, walory i zwyczaje regionu, który zamieszkujemy. Przygotowaniem do tego wydarzenia jest czas obecny, wypełniamy szeregiem spotkań o charakterze modlitewnym i integracyjnym.

W Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Toruniu miało miejsce pierwsze spotkanie pielgrzymów diecezji toruńskiej, włocławskiej, bydgoskiej, płockiej i gnieźnieńskiej, które wchodzą w skład naszego województwa. Był czas wspominania ostatnich ŚDM w Krakowie w 2016 r., wspólnego poznania się, modlitwy, jak również zwiedzanie miasta dowiadując się więcej na temat jego walorów historycznych i kulturalnych. Poczyniliśmy również konkretne plany jak być dobrymi ambasadorami naszej Ziemi w Panamie, szczególnie motywowani zbliżającymi się uroczystościami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki uprzejmości pracowników Urzędu Marszałkowskiego zwiedziliśmy toruńską dzielnicę Starego Miasta, modliliśmy się w jego Katedrze oraz nawiedziliśmy nową świątynię poświęconą Najświętszej Maryi Pannie Gwieździe Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, którą opiekują się znani w tym mieście Ojcowie Redemptoryści. Nasze spotkanie zakończyło się w bydgoskiej Hali „Artego Arena” podczas koncertu ewangelizacyjnego „Pełna Łaski” organizowanego w przededniu rozpoczęcia peregrynacji po diecezji cudownego Obrazu MB Częstochowskiej. Tam, ubrani w specjalnie przygotowane na okoliczność ŚDM w Panamie koszulki z herbem województwa, na scenie zawierzaliśmy Matce Bożej nasze pielgrzymowanie. Poinformowaliśmy również wszystkich zebranych o powstaniu naszej grupy oraz niezwykłej trosce i wsparciu włodarzy naszego regionu we wszelkich przygotowaniach z tym związanych. Wszędzie towarzyszyła nam flaga z herbem naszego województwa oraz rollup z jego emblematami i dumnie informującym hasłem „Z Kujaw do Panamy”, który specjalnie został przygotowany na tę okoliczność. O powyższym wydarzeniu zostały poinformowane wszystkie lokalne media: prasa, telewizja, rozgłośnie radiowe, a na stronach internetowych ukazały się relacje z tego czasu.

Ostatnia prosta - drugie spotkanie

W ostatni weekend września młodzież diecezji bydgoskiej, toruńskiej, włocławskiej, gnieźnieńskiej i płockiej przygotowująca się do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Panamie spotkała się na kolejnym wydarzeniu modlitewno-integracyjnym zorganizowanym we Wrześni w ramach diecezjalnego wspomnienia św. Stanisława Kostki. Całość przedsięwzięcia realizowana jest w ramach projektu pt. „Z Kujaw do Panamy”, którego ambasadorem jest Urząd Marszałkowski w Toruniu, wspomagający młodych pielgrzymów z terenu kujawsko-pomorskiego.

Integracja, modlitwa, adoracja Najświętszego Sakramentu, Eucharystia pod przewodnictwem Prymasa Polski Abp. Wojciecha Polaka oraz koncert zespołu „NiemaGOtu” uświetniły czas przygotowań „na ostatniej prostej” przed Panamą. Duchowa obecność św. Stanisława Kostki – patrona polskiej młodzieży – w czasie szczególnej jego asystencji roku duszpasterskiego to doskonała okazja, by wzorując się na jego przykładzie, zapragnąć również żyć ze świadomością, że „do wyższych rzeczy jesteśmy stworzeni”, do czego również zaprasza nas Ojciec Święty Franciszek wzywając młodych całego świata do Panamy. Mamy świadomość, że przed nami daleka droga – ponad 12000 kilometrów, ale jeśli św. Stanisław na wezwanie Boga bez wahania pieszo udał się z Wiednia do Rzymu to i dla nas przelot komfortowym samolotem do Panamy nie będzie większym wysiłkiem. O wiele więcej trudu będzie nam trzeba włożyć w zrealizowanie wszystkiego, co Duch Święty podpowie nam w ramach naszego pielgrzymowania. Chcemy jednak być posłuszni Duchowi Świętemu, skoro do większych rzeczy zaprasza nas Bóg. Niech św. Stanisław Kostka upewnia nas w przekonaniu, że Panu Bogu warto poświęcać wiele, by nasze życie miało sens i zostawiało innym wyraźny ślad w kierunku nieba.

Patrycja Formuszewicz – parafia pw. NNMP w Osielsku: Szczególnie poruszyła mnie konferencja poprowadzona przez Ojców Franciszkanów, podczas której podjęte zostały aspekty poszukiwania własnej drogi życiowej, tożsamości oraz podejmowania odpowiedzialności za siebie i innych – co stanowi niezwykle istotne fundamenty w życiu każdego młodego człowieka. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję obejrzeć pokaz tańca z flagami, który wywarł na mnie ogromne wrażenie. Czuwanie tylu młodych podczas adoracji Najświętszego Sakramentu przed ogromną monstrancją stanowiło niecodzienny widok, lecz kulminacyjny moment miał miejsce, gdy Ksiądz Prymas przeszedł z Panem Jezusem między nami, skupionymi na modlitwie i śpiewie.

Matka Boża posyła na Światowe Dni Młodzieży

1 grudnia 2018r. na Jasnej Górze odbyło się Krajowe Posłanie pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży, które odbywać się będą w dniach 22-27 stycznia 2019r. w Panamie. Wzięła w nim udział także 23-osobowa grupa młodzieży z diecezji bydgoskiej, skupiona wokół duszpasterstwa młodzieży 4don4LORD (Fordon dla Pana).

To przez nasze duszpasterstwo zainicjowany został projekt „Z Kujaw do Panamy” skupiający młodych województwa kujawsko-pomorskiego z pięciu diecezji: bydgoskiej, toruńskiej, płockiej, gnieźnieńskiej i włocławskiej. Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego mogą poznawać dziedzictwo Jana Pawła II, przyczyniać się do budowania jedności mieszkańców regionu, a w czasie ŚDM w Panamie promować lokalną kulturę oraz przypominać o Papieżu – inicjatorze spotkań młodzieży a zarazem patronie województwa kujawsko-pomorskiego.

Grupa „Z Kujaw do Panamy” liczy 69 osób i spotykała się już kilka razy na duchowym i organizacyjnym przygotowaniu do ŚDM w Toruniu, Bydgoszczy i Wrześni. Spotkanie na Jasnej Górze to zwieńczenie naszych przygotowań a zarazem okazja do wyproszenia u Matki Bożej Królowej Polski wszelkich potrzebnych łask na czas pobytu w Panamie. Mamy świadomość niezwykłej troski naszej Matki o nas, szczególnie teraz, kiedy gościny Ją w kopii cudownego Obrazu w naszej diecezji.

Podczas pobytu w Częstochowie był czas na wspólną modlitwę i integrację, a także poznawanie regionu kujawsko-pomorskiego poprzez filmy czy też broszury informacyjne. Sobota to już spotkanie robocze wszystkich uczestników ŚDM Panama w auli św. Józefa, gdzie przekazano nam wskazówki dotyczące przygotowań i samego pobytu tam oraz programu jaki na nas czeka. Nie zabrakło informacji o potencjalnych zagrożeniach, w celu uniknięcia przykrych doświadczeń. Na forum ogólnopolskim cztery grupy przedstawiły siebie i dzieła w jakie się angażują. W tej czwórce również nasi przedstawiciele powiedzieli o projekcie „Z Kujaw do Panamy”, o co w nim chodzi, skąd pomysł i jak jest realizowany. Kulminacją była Eucharystia w kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka. Wówczas, wpatrując się w pełne troski i miłości spojrzenie Maryi, zawierzyliśmy siebie i grupy, w których będziemy pielgrzymować.

W Panamie młodzież przez rozdawanie materiałów, filmy, tańce i wspólną zabawę, a przede wszystkim osobiste spotkania z młodymi z całego świata zachęcać będzie do odwiedzania Polski, szczególnie Kujaw i Pomorza oraz swoich diecezji.

Bydgoskie posłanie na Światowe Dni Młodzieży w Panamie

W niedzielę 13 stycznia 2019 roku świętowaliśmy w kościele Dzień Chrztu Pańskiego. Dla nas, a szczególnie dla tych, którzy udają się do Panamy, był to dzień szczególny.

Z samego rana, o 8.30, razem z naszymi rodzicami, rodzeństwem i przyjaciółmi uczestniczyliśmy w Eucharystii sprawowanej w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego, by wzmocnić się Słowem Bożym i nauką. Następnie poszliśmy do Ojca naszej diecezji – księdza biskupa Jana Tyrawy, aby udzielił nam swojego błogosławieństwa na tę wyjątkową drogę, która przed nami. Oprócz słowa pokrzepienia dla naszych serc usłyszeliśmy też kilka cennych rad praktycznych, jak przetrwać tę długą podróż „Z Kujaw do Panamy”.

W tym dniu zostaliśmy zaproszeni, i to nie po raz pierwszy, do tego aby błogosławić każdego i wszystko co nas spotyka, czyli po prostu czynić dobrze.

Szczęść Boże, Drodzy Młodzi!

Przed nami kolejne wyzwanie w duchu „schodzenia z kanapy i zakładania wyczynowych butów”, bowiem papież Franciszek zaprasza nas do przybycia na 34 Światowe Dni Młodzieży w Panamie, które odbywać się będą w dniach 22–27 stycznia 2019 roku pod hasłem „Oto ja, służebnica Pańska”. Po spotkaniu wszystkich diecezjalnych duszpasterzy koordynatorów wyjazdu ustalone zostały następujące postanowienia.

 

PRZELOT

Wszyscy Polacy wyruszają razem specjalnie przygotowanymi samolotami w formie czarteru PL LOT. Przygotowane będą 4 samoloty, które w dniach 14–15–16 stycznia (pierwszego dnia dwa, w kolejne po jednym) wylecą z Warszawy bezpośrednio do Panama City z naszymi pielgrzymami i po zakończeniu ŚDM w dniach 29–30–31 stycznia (jak wyżej) zabiorą Polaków z powrotem do Warszawy. Zapewniona została nam rządowa gwarancja bezpiecznego lotu, miła polska atmosfera podczas podróży (około 12 godzin) oraz – co ważne – możliwość zmiany członków grupy nawet do 24 godzin przed wylotem, co w przypadku rezerwacji indywidualnych-imiennych biletów byłoby niemożliwe. Uzyskaliśmy również zapewnienie, że zaproponowana cena przelotu na pewno nie wzrośnie. Więc: przelot w dwie strony bez przesiadek z polską obsługą lotniczą wynosi 6500 zł. 

 

PAKIETY PIELGRZYMA

Każdy pielgrzym dodatkowo wyposażony będzie w: „Pakiet Panamski A+” + „Dni w Diecezjach” (zakwaterowanie i wyżywienie na czas od przylotu do wylotu) w łącznej cenie 275 USD. Transfer wewnątrz Panamy (korzystanie z połączeń lokalnej komunikacji na czas pobytu) wyniesie 50 USD, a ubezpieczenie przez cały czas pobytu 190 zł. Poza tym każdy pielgrzym otrzyma „Pakiet Polski” w wysokości 100 zł (w barwach narodowych kapelusz, koszulka, frotka na rękę, polska flaga).

 

Przypominam, że nie ma górnej granicy wiekowej uczestników. Pielgrzymem ŚDM naszej diecezjalnej grupy może być każda osoba pełnoletnia.

 

CENA CAŁKOWITA

Całość uczestnictwa w ŚDM w Panamie wynosi 8500 zł (ta cena na pewno nie wzrośnie). Dla porównania ŚDM w Rio de Janeiro 8 lat temu kosztowały średnio 10 000 zł.

 

MIEJSCE POBYTU

Wszyscy Polacy będą zgrupowani razem w 4 diecezjach bliskich wydarzeniom centralnym. Do wyboru są diecezje: Chitre, Panonome, Colon Kula-Yala oraz Bocas del Toro. Nasza diecezjalna grupa zasili wraz z innymi Polakami diecezję Chitre – jest w centrum Panamy i najbliżej do wydarzeń z udziałem papieża Franciszka. Uważana jest także za najbardziej atrakcyjną turystycznie (choć i tak to zbyt dużo powiedziane – w Panamie raczej nie ma co zwiedzać. Nie mniej jednak, ma to jedną korzyść: mile spędzamy czas, aklimatyzując się, przeżywając „czas polski” z naszymi rodakami i przygotowujemy się do wydarzeń centralnych z udziałem papieża Franciszka). Warunki zakwaterowania będą raczej „pielgrzymkowe”: Panama nie jest zamożnym krajem, choć jak zapewnia arcybiskup Panamy, jest to miejsce „o wielkim sercu i gościnności mieszkańców”. Walutą tego kraju jest dolar amerykański. Średnia cena obiadu w restauracji wynosi 12 USD, a puszka coca-coli 4 USD.

 

UWAGA, UWAGA, UWAGA!!!

I teraz najważniejsze i najtrudniejsze: czekam na Wasze zgłoszenia do końca lutego wraz z przedpłatą w wysokości 3000 zł. Dlaczego taka suma i tak szybko? PL LOT chce mieć zapewnienie finansowe ze strony organizatora, którym jest Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM w Warszawie potwierdzające wynajem samolotów, co okazuje się sporymi wydatkami i poważną organizacją logistyczną przewoźnika.

Wszystkich zainteresowanych uczestniczeniem w ŚDM w Panamie zapraszam na spotkania formacyjno-integracyjne „Czas na Panamę”, które odbywać się będą w każdą drugą niedzielę miesiąca (11 lutego, 11 marca, 8 kwietnia, 13 maja, 10 czerwca, 9 września, 14 października, 11 listopada, 9 grudnia) w godz. 18:00–20:00 w parafii pw. MB Królowej Męczenników w Bydgoszczy.

Zgłoszenia oraz wszelkie dodatkowe pytania przyjmuję do końca lutego drogą mailową: [email protected]Zainteresowane osoby otrzymają drogą mailową deklarację zgłoszenia pielgrzyma, którą należy odesłać na wyżej wymieniony adres poczty elektronicznej. Warto również zaznaczyć, że ferie zimowe 2019 roku dla województwa kujawsko-pomorskiego odbywać się będą w trakcie ŚDM (14–27 stycznia), co niektórych może zachęcić do podjęcia decyzji wyjazdu.

Jednocześnie nadmieniam, że wszystkie powyższe postanowienia mogą ulec niewielkim zmianom bądź doprecyzowaniom.

 

Drodzy Młodzi!

Wezwani przez Ojca Świętego Franciszka, by „nie być młodymi emerytami” zachęcam do zdecydowanego „schodzenia z kanapy” i wyruszenia w przygodę wiary podczas kolejnych ŚDM w Panamie!

Ks. Piotr Wachowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży

 

Pobierz formularz zgłoszeniowy