Martyriowe

wydarzenia

XXII Misterium Męki Pańskiej

Już po raz XXII było nam dane rozpocząć w wyjątkowy sposób Wielki Tydzień. Dla wielu bydgoszczan to swoista tradycja – uczestniczenie w Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci w Niedzielę Palmową. Tegoroczna data wydarzenia – 2 kwietnia – nawiązywała również do Jana Pawła II.

Z martyriowej perspektywy czas Misterium rozpoczyna się dużo, dużo wcześniej. Pomysł scenarzysty i reżysera, ogrom prac poszczególnych osób odpowiedzialnych za powierzone im zadania, a im bliżej Misterium, tym coraz więcej zaangażowanych. Prócz aktorów, co oczywiste i widoczne dla wszystkich, ludzie angażują się w pomoc kuchenna, oświetleniową, dźwiękową. Ktoś musi zadbać, by kostiumy były odpowiednie do ról, gotowe na czas, czyste, dopasowane. Ktoś pracuje nad tym, by sceny stały tam, gdzie trzeba, a ktoś pilnuje, by ich w nocy nikt nie zniszczył, nie ukradł. Ogrom wkładu, zaangażowania, ale i satysfakcji, radości ze wspólnego tworzenia dobra.

Z perspektywy widzą to czas przeżywania, uczestniczenia w Bożej tajemnicy Zmartwychwstania. Misterium wywodzące się ze średniowiecznych korzeni daje bowiem tę niezwykłą możliwość – daje coś więcej niż bycie widzem w teatrze – oferuje uczestniczenie w oglądanym obrazie. Takie namacalne, bo każdy, kto był w niedzielę w Dolinie Śmierci mógł poczuć się uczestnikiem Drogi Krzyżowej Jezusa.

Tegoroczne Misterium wzorem lat ubiegłych zostało przedstawione w dwóch odsłonach: o godz. 16 i 20. Odsłona pierwsza z liczniejszym akcentem dzieci – tych „miasteczkowych” jak i widzów. Druga odsłona poprzez wieczorową porę stworzyła możliwość gry świateł, a zahaczając o godzinę śmierci Jana Pawła II była dodatkowo momentem uczczenia tej ważnej dla Martyrii Osoby. Warto również wziąć sobie do serca tytuł i przesłanie tegorocznego widowiska: „W imię Pana” i tak zaczynać każdą naszą walkę, każdy nasz dzień.